Idea Wolność / Przyszłość
Ideą projektu „Wolność / Przyszłość” były działania minimalizujące oddziaływanie człowieka na środowisko, zachęcanie do transformacji zielonej i cyfrowej, rozwijanie kompetencji cyfrowych i ekologicznych, a także aktywizacja społeczności lokalnej. Koncert z muzyką rozrywkową nawiązywał do odzyskania przez Polskę niepodległości.
Ważnym elementem projektu „Wolność / Przyszłość” było promowanie wartości ekologicznych:
- zachęcenie odbiorców, by nie drukowali biletów na koncerty, lecz okazywali je na urządzeniu elektronicznym,
- promowanie alternatywnych środków transportu. Siedzibą TOS jest Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki przy al. Solidarności, to tam odbywa się większość koncertów. Główny węzeł przesiadkowy znajduje się naprzeciwko obiektu.
- redukcja liczba drukowanych materiałów promocyjnych dotyczących projektu. Te, które wydrukowaliśmy, powstały na papierze ekologicznym.
- współpraca z czołowymi firmami z regionu. Ich stoiska i nagrania można było obejrzeć przed koncertem. Wśród nich m.in. MZK w Toruniu Sp. z o. o., Toyota Bednarscy, Nova Trading, Nova Metale, PGE Polska Grupa Energetyczna S.A., Strabag Sp. z o.o.
Poza tym koncert był transmitowany na żywo w serwisie YouTube. Nagranie jest dostępne bezpłatnie na kanale Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.
Ważną częścią koncertu było również wykorzystanie nowoczesnych technologii i łączenie tradycji z nowoczesnością (utwór skomponowany przez AI, breakdance do muzyki Chopina).